Експерт: Не потрібно платити за комунальні послуги, яких не надають

Останнім часом ми постійно чуємо з екранів телевізора, що насувається глобальна реформа житлово-комунального господарства. В чому полягає суть реформи і з чим залишимось ми – власники квартир?!

Реформа

Основою реформування має стати повна ліквідація ЖЕКів протягом наступних  1-2 років і примусове створення у кожному будинку  ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). Здавалося нічого поганого в тому, що застарілі і неефективні форми господарювання (ЖЕК) відійдуть і на зміну їм прийдуть нові (ОСББ), де кожен з нас зможе самостійно бути розпорядником коштів на обслуговування будинку. Та є одне але…

З чим залишаться власники квартир

Реформа не передбачає зобов’язання ЖЕКів  привести будинки, які передаватимуться ОСББ до нормального стану. Тобто, десятки років ЖЕКи брали з нас гроші і спостерігали, як руйнуються наші оселі. І на сьогоднішній день ми маємо жалюгідну ситуацію, коли весь житлово-комунальний фонд  держави  у вщент зруйнованому стані. Навіть нові будинки мають проблеми притаманні старим будівлях (тріщини, невиправні будівельні дефекти, що призводять до руйнування). Що ж тоді ми приймемо на свій баланс? Руїни? Скільки коштів потрібно буде вкласти, щоб привести наші будинки до ладу?! В той же час, ми справно платимо за ті послуги, яких не бачимо і вже навіть забули, що це таке!

Що робити далі

В цій ситуації важливо усвідомити декілька моментів. По-перше, ліквідація ЖЕКів це беззаперечний факт і чекати поки структура, яку мають з дня на день ліквідувати, запрацює – є марною справою. При цьому вона і у спокійні часи нічого не робила (хіба що окрім прибирання та більш-менш стабільної роботи ліфтів).      Тому постає питання, як заставити працювати ЖЕКи, зобов’язати їх усунути недоліки і звичайно, як повернути кошти за незроблену ЖЕКами роботу та припинити за цю ж примарну роботу платити в подальшому?

Перелік основних послуг, порядок обрахунку та права споживачів цих послуг, які зобов’язані надаватись ЖЕКами, чітко прописані у Постанові Кабінету Міністрів від 20 травня 2009 р. N 529, ч. 1 ст. 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, п. 17 ст.1 та ст. 5 Закону України “Про захист прав споживачів”, а також в обов’язковому порядку затверджуються рішенням відповідного місцевого органу самоврядування .

Перелік обов’язкових послуг, що надаються ЖЕКами:

1.Прибирання сходових клітин.

2.Прибирання прибудинкової території.

3. Вивезення і утилізація твердих побутових і негабаритів відходів.

4.Прибирання підвалів, технічних поверхів і дахів.

5.Технічне обслуговування та ремонт ліфтів.

6.Обслуговування диспетчерських систем.

7.Обслуговування систем тепло- і водопостачання, систем водовідведення і каналізації у будинку.

8. Обслуговування вентиляційних шахт у будинку.

9.Обслуговування систем протипожежної сигналізації і димовідводу.

10.Поточний ремонт інженерних систем будівлі і “елементів зовнішнього благоустрою” – огорожі, крамнички і тому подібне  та освітлення місць загального користування.

11.Ремонт дитячих майданчиків.

12.Підготовка будинків до осінньо-зимового періоду.

13.Енергозабезпечення ліфтів.

14.Обслуговування і ремонт квартирних лічильників води

15.Дератизація.

16.Поточний ремонт під’їздів

Кожен з цих пунктів це наші гроші, бо за це платимо. Так що ж робити, щоб навести лад у цій ситуації? Кроків має бути декілька.

1 – перевірте наявність договору з ЖЕКом чи іншим суб’єктом, який надає послуги. У разі відсутності вимагайте його підписання.

2- складіть акт-претензію і зафіксуйте у ньому всі дефекти. Акт-претензії є чіткого зразку затверджений профільним міністерством. Перед цим напишіть заяву до ЖЕКу про виклик його представника для  складання акта-претензії та усунення недоліків. Маєте на це право згідно ст. 18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».  У разі його відсутності все одно складаєте акт, оскільки підпис під ним хоча б 3 споживачів послуг робить його легітимним.

3 – у разі відсутності реакції подайте заяву про невиконання умов Договору та порушення ваших прав, як споживача послуг (керуючись статтями 18, 20,21 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, статтями 526,610, 611 Цивільного кодексу України, статтями 15, 19, 20 Закону України “Про звернення громадян”, Законом України “Про захист прав споживачів”, Указом від 17.05.2005 р. № 76 “Про затвердження правил утримання житлових будинків і прибудинкових територій”, Указом від 10.08.2004 г №150 “Про затвердження Зразкового переліку послуг для утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і послуг з ремонту приміщення, будинку, споруд”) та вимагайте  наступне. По-перше, усунути недоліки (відремонтувати ліфт, дах, під’їзд та ін.). По-друге, повідомити вас письмово про результат розгляду вашого звернення.

4 – і останній кроком подаєте позовну заяву до суду, в якій ви зобов’яжете ЖЕК перерахувати суму за надані послуги за 3 попередні роки згідно ЦПК України, стягнете різницю ( від 1200 до 2000 грн. в залежності  від розміру квартири), моральні збитки завдані вам за ці роки у  розумному розмірі ( не потрібно сплачувати державне мито згідно ЗУ «Про захист прав споживачів»)  та дасте чітко зрозуміти, що бездіяльність буде покарана. Ну і звичайно, як наслідок примусите ЖЕК виконувати всі послуги, які прописані законодавством України. Інакше історія повториться.

Хтось скаже, що ЖЕК гроші не віддасть, але врахуйте, що забрати власні кошти можна шляхом автоматичного погашення платежів за послуги ЖЕКа у майбутньому і допоможе вам у цьому виконавча служба.

Тому, якщо наводити порядок візьмуться тисячі, то у вмираючої структури не буде вибору, як тільки працювати, інакше ви згідно рішення суду  просто перестанете платити. Точніше, ЖЕК буде постійно віддавати вам борг, як за матеріальні так і за моральні збитки.

Не впевненні, що впораєтесь самі, телефонуйте на гарячу лінію Правозахисної Групи і ми вам допоможемо навести порядок у вашому будинку  безкоштовно – 067-406-60-24, 04594-4-61-84.

З Броварів починається комунальна революція!  Вже сьогодні з багатьох міст України нашу Групу турбують активні громадяни, які хочуть навести лад у комунальній площині. Тому Бровари – це перша ластівка!

Юрій Кравець, керівник Правозахисної Групи «Варта»

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа